Kritinės pastabos (papildoma/taisoma)

Mano įžvalgų sąrašas, patirtys, neapgalvoti sunkumai, jį pildysiu/redaguosiu nuolat.

  1. Neplanuokite jokių rimtų investicijų į savo ūkį bent jau iki 2020metų, nes niekas nežino kas bus su išmokomis toliau ir tas priklauso nuo Europos, ne tik nuo Lietuvos.
  2. Patarčiau neprisisvajoti, apie jaunųjų ūkininkų paramą, nes iš esmės smulkiam augalininkystės ūkiui tam šiuo metu jau nebėra pinigų. Ir niekaip nesuprantu, kodėl naujam smulkiam ūkiui būtina pirkti įrangą iš tam tikrų sąrašų, kodėl negalima rinktis ir spręsti pačiam. Kaip užtikrinti, kad mano ūkis gavęs paramą bus rentabilus, nes jei ne atims visą duotą paramą. Taip pat visada įvertinkite kokius įsipareigojimus prisiimate ir kad mūsų valdžia labai dažnai mėgsta kaitalioti įstatymus, o tai gali būti nenumatyta jūsų paramos programoje.
  3. Būkite pasiruošę, kad vienais metais leis pievas šienauti visiems, net ir nelaikantiems gyvulių ir taip sumulčiavus galima patręšti žemę ir palaipsniui pasiruošti ją dirbti, o kitais metais gali pradėti reikalauti deklaruoti gyvulius, jei nori gauti išmoką už nušienautą pievą. Smulkiam ūkininkui toks dalykas labai padeda, nes papildomi pinigai nemaišo, o dabar nusprendžia atimti šią galimybę, nors eilę metų prieš tai žolės šienavimą deklaruodavo net ne ūkininkai, o žemės savininkai ir pasiimdavo išmoką, dėlto ir atsirado/sukilo žemės nuomos kainos.
  4. Šiemet Kauno rajono meras padėjo ūkininkams, kurie nukentėjo nuo liūčių ir leido nemokėti žemės mokesčio, bet tai visiškai niekaip nepadėjo man, nes aš neturiu žemės savo vardu. Viešai skambėjo gražiai, o realiai smulkiem apčiuopiamos naudos nebuvo, daugiausiai išlošė stambieji, bet turbūt tik sutapimas.
  5. Visada apgalvoti kokias kultūras sėti ir turėti nusižiūrėjus bent kelis supirkimo punktus, kad netektų produkcijos kūrenimui naudot. Nepasitikėti vadybininko žodžiu ir skambinti jam ir teirautis dėl supirkimo kiekvieną dieną, kai kada netikėtai atsiranda vieta. Turėti minty, kad kaip iš smulkaus paims paskutinio, nes valstybė, niekaip neskatina supirkėjų, smulkiuosius daryti prioritetiniais. Dabar tokiu gali tapti, tik jei pasirašysi išankstinę pirkimo-pardavimo sutartį, kaip ir darė kiti ūkininkai.
  6. Kas reguliuoja herbicidų, pesticidų, trąšų sąrašus, nes keista, kad Lenkija iš esmės turi tokias pat sąlygas ūkininkauti ir turi žymiai platesnį pasirinkimą. Aš suprantu, kad už to slepiasi dideli pinigai, tik keista, kad niekas apie tai nekalba
  7. Norėdami pradėti ūkininkauti turėkite traktorių su padargais, kombainą, džiovyklą, daug kantrybės ir pajamų šaltinį, nes pinigus gaunate du kartus per metus už produkciją ir išmokas.
  8. Aukso amžius su ekologiniu ūkiu praeity, kuomet jie turėdavo pažymėjimą ir to užtekdavo padidintom išmokom gauti. Žmonės juos laukuose matydavo du kartus per metus, kai sėdavo į pievas ir kai nušienaudavo, nes nesudygo, o produkcijos pridavimo niekam nereikėjo.
  9. Visada atsargiai vertinti agronomų konsultantų patarimus, konsultuotis su keliais, o sprendimą priimti pačiam, apsvarsčius visus už ir prieš. Gali nutikti kaip šiemet, laukai labai gražūs patręšti, į lauką neįvažiuoji derliaus nenuimi, o už trąšas moki.
  10. EDV mokestį VMI paprašo susimokėti, po to kai gauni išmoka, tai deklaruojant pasėlius reikėtų reguliuoti, kad tas EDV neviršytų bent jau 4, man pasisekė neviršijau, nes apie jį sužinojau tik vėliau iš kito ūkininko. Ir šiaip skaitykit forumus, nes valstybė tų visų vingrybių nepasakoja, arba atsakymuose kopina teisės aktus, o žmonių kalba jie patys nemoka paaiškinti.