Deklaravimas ir programos

Kadangi deklaravimu seniau rūpindavosi tėvas, tai aš sau dėlto nesukau galvos, o šį kartą teko su viskuo susipažinti pačiam. Turėdamas planą, kokias kultūras sėsiu apsilankiau pas rajono žemės ūkio specialistę. Ji buvo paslaugi ir užregistravo mano deklaraciją į sistemą ir parodė kaip reikia naudotis sistema. Turėdamas internetinę bankininkystę, grįžęs namo dar ne kartą prisijungiau prie sistemos. Pasėlių deklaravimo sistemą galima rasti čia. Koregavau žemės valdos ribas, sėjamą kultūrą, įtraukiau į paraišką naujus plotus. Deklaravimas pakankamai patogus, galima net realiu laiku stebėti, kas jau patvirtina savo paraiškas. Tada matai ar nepersikerta ribos, taip pat labai padeda, kad yra pereitų metų deklaravimo sluoksnis, pagal ką lengviau braižyti ribas. Turėdamas visus plotus prieš pat deklaravimo pabaigą vėl susitikau su žemės ūkio specialiste, mes kartu peržvelgėme mano paraišką, ištaisėme mano padarytas klaidas ir užregistravome paraišką išmokoms gauti.

Tuo pačiu dar padiskutavome apie įvairias ES finansuojamas programas, bet kaip supratau iš pokalbio, gražus tik pasiūlymų viršelis, o realybėje nei lėšų augalininkystės ūkiam yra, nei kas per daug norėtų, kad ten toks smulkus jaunas ūkininkas lįstų. Ji leido suprasti tikrąją padėtį, o ne tą deklaruojamą, kas pas mus Lietuvoje paskutiniu metu labai populiaru. Be to iki galo nesupratau programos esmės, nes paramą ūkiui įkurti gali teikti, jei nedalyvauji ES išmokose, tada gali pretenduoti į paramą ir visas dokumentų vajus prasideda būtent po pasėlių deklaravimo. Nejau niekas nesupranta, kad pačioje pradžioje pradedant ūkininkauti reikalingos visos įmanomos lėšos iš visur.

Iš savo pusės priekaištų tokiai sistemai negaliu turėti per daug, nes aš nenoriu prisiimti įsipareigojimų 5 metams ir ilgiau, kai viską tik bandau pradėti daryti ir nežinau kaip pasiseks, ar pavyks sukurti rentabilų ūkį. Plius Lietuvos valdžia taip mėgsta kaitalioti įstatymus ir įvairias sąlygas, kad gali likti plikas basas ir nusikalęs kaip arklys nuo darbų. O be to šiuo metu labai populiaru yra bausti ir tikrinti, o radus pažeidimų iš karto procentą nurėžti arba iš viso išmoką naikinti, kas būtų ypač skaudu, turint minty kad kiti sugeba ir atgalinę datą pritaikyti. Tėvo kaip seno ūkininko nepamenu, kad kas būtų tikrinęs ar ko ieškojęs, o mane tai pirmais metais išpurtė dauguma institucijų. Kai daugiau mažiau žinai ko tikėtis, tai nėra labai baisu, be to tikrintojai tikrai malonūs papuolė ir savo darbą atliko ne visiškai gerai, nes manęs nenubaudė 😉

Deklaruojant svarbiausia susirašyti visų plotų nuomos sutartis su žmonėmis kam priklauso žemė, tai yra pagrindinis kriterijus šiuo metu išmokai gauti. Jei žemė priklauso broliams, tai tenka su abiem rašytis sutartį. Man iš karto pranešė, kad tikrins, nes registrų centre turiu nuomojamos žemės 1,5ha o deklaruoju netoli 30ha. Tai didžiausias darbas ir buvo rašytis sutartis, jas šviesti ir siųsti į NMA. Taip pat teko siųsti ir turimos technikos dokumentus, nes labai jie užsidegę išgaudyti sofos ūkininkus. Šiaip kiek man žinoma tie sofos ūkininkai visada atsiranda turėdami stogą, kuris ir sureguliuoja tikrintojų srautus ir teigiamas išvadas saviems. Nuėmus derlių, pridavimo lapelių irgi rekomenduojama neišmesti, o skenuoti ir siųsti produkcijos pridavimo aktus. Šiuo metu jau atsirado toks reikalavimas, kad įrodytum jog iš tiesų kažką auginai ir užauginai. Šitas reikalas manau yra sveikintinas, bet pelningiau produkciją parduoti per skelbimus, ten visada bus aukštesnė kaina, nes neturėsi nuoskaitų.

Oficialiai visus popierius susitvarkiau ir pradėjau laukti avanso išmokos, kuri išmokama po visų popierių pridavimo. Beje ją išmokėjo labai greitai, kai tik pridaviau visus dokumentus ir pranešiau, kad jau baigiau siuntinėti tas nuomos sutartis. Spalio paskutinę dieną berods gavau.

 

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *